piątek, 9 stycznia 2015

DEFINICJA I RODZAJE WEGETARIANIZMU

Nie sposób jest rozmawiać o czymkolwiek bez określenia przedmiotu dyskusji. Naprawdę, znam osoby od lat nie jedzące mięsa i nie wiedzące w jakiej są grupie. Może nie zawsze jest to takie istotne, bo niewiele jest osób będących zawsze w jednej kategorii. 

Zatem jeszcze raz przypominam tym, co wiedzą i informuję tych, którzy nie wiedzą. 

Wegetarianizm, to sposób odżywiania polegający na odrzuceniu jedzenia mięsa i jego przetworów. Jest to dieta w całości lub części opierająca się na pokarmach pochodzenia roślinnego.
Nazwie „wegetarianizm” przypisuje się pochodzenie od słów łacińskich. 
 • „vegetabilis”, co oznacza „roślinny”. 
 • „vegetare”, co znaczy „rosnąć” 
 • „vegetus – zdrowy, silny, ochoczy”
 • „vegetamen – siła  życiodajna”.
Według teorii dietetyki jedzenie głównie roślin ma swoje odmiany, których znajomość pomaga również otoczeniu np. pracownikom gastronomii dostosować pożywienie do potrzeb konkretnej osoby. Jest to ważne, ponieważ zjedzenie nieodpowiednich produktów zwykle wywołuje dyskomfort lub dolegliwości układu pokarmowego.
 • „Jestem semiwegetarianinem/nką” (po polsku półwegetarianinem/nką) powie osoba która sporadyczne spożywa ryby, a nawet drób oraz inne pokarmy pochodzenia zwierzęcego, np. nabiał i jaja. To jest zwykle etap przejściowy zalecany przy przechodzeniu na wegetarianizm. Są też osoby, które w towarzystwie podają się za wegetarian, a w domu jedzą mięso… Można ich nazwać pseudowegetaerianami lub fleksiwegetarianami  Ludzie po prostu chcą aspirować do grona wegetarian i dodają sobie splendoru. Zjawisko popularne w pewnycb kręgach, np artystycznych, rozwoju osobistego, ezoteryki, dzialaczy ekologicznych i innych wielkomiejskich "myślicieli". itp. 
  • Ichtiwegetarianizm zwany również. laktopeskowegetarianizmem dopuszcza obok pokarmów roślinnych konsumowanie ryb i owoców morza oraz nabiału i jaj i to jest dla mnie prawdziwy semiwegetarianizm, bo jedzenie ryb i owoców moża to nawet według dokrtyny katolickiej jedzenie postne, bo ryby są stworzeniami zimnokrwistymi. Pamiętajmy jednak, że nie jest to czysty wegetarianizm, ale, jak piszę we wstępie artykułu, jakoś to zjawisko trzeba nazwać. 
 • Laktoowowegetarianizm pozwala obok pokarmów roślinnych na jadanie jaj (owo) i nabiału (lacto). Jest to według specjalistów najczęściej występujący i  najbezpieczniejszy dla zdrowia w klimacie środkowoeuropejskim rodzaj wegetarianizmu Dostarcza białka zwierzęcego, wapnia, żelaza hemowego i witaminy B12 pochodzących z produktów pochodzenia zwierzęcego. To laktoowowegetarian potocznie nazywa się wegetarianami.
  • Lakto-wegetarnianizm to dieta dopuszczająca jedzenie pokarmów roślinnych oraz nabiału, nie dopuszczająca spożywania jaj.
  • Owowegetarianie spożywają jaja, zaś unikają nabiału. Są to osoby które z różnych powodów unikają mleka i jego przetworów z powodów zdrowotnych i chcą przez swoją postawę zaprotestować przeciwko przemysłowej produkcji mleka, a mają dostęp do zdrowych, ekologicznych etycznie produkowanych jaj i chcą je spożywać. Przyznam, że ja jestem właśnie w tej grupie, choć jaja spożywam naprowadzę sporadycznie 
 • Weganie powstrzymują się od spożywania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego włączając w to nabiał, jaja i miód. Bardzo często unikają używania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego: np. butów i odzieży wykonanych z naturalnej skóry, kosmetyków, chemii gospodarstwa domowego zawierającej komponenty pochodzenia zwierzęcego, odzieży wykonanej z jedwabiu lub wełny owczej, itp.
 • Witarianizm zwany po angielsku (raw foods) ogranicza pożywienie do produktów surowych i orzechów. Bardzo dobrze oczyszcza organizm ale ma właściwości wychładzające, zatem w polskim klimacie nadaje się do zastosowania raczej latem.
 • Pozostałe diety są bardzo restrykcyjne. Stosowane są albo okresowo albo przez osoby które wcześniej przejdą długi okres adaptacji do odżywiania się wyłącznie pokarmami roślinnymi. Są to: 
  • Frutarianizm, zwany też fruktarianizmem lub fruitarianizmem to sposób żywienia ograniczający się do konsumowania jedynie owoców i orzechów, których zerwanie nie powoduje śmierci rośliny oraz warzyw z grupy owocowych np. pomidorów Najbardziej restrykcyjni frutarianie jedzą jedynie owoce, które same spadły z drzewa.
  • Bezpośredni związek z witarianizmem i frutarianizmem ma juicearianizm lub po polsku dźusarianizmem (ang. juice – sok) zwany też liquitarianizmem (liquid – płyn) ograniczająca menu do soków owocowo-warzywnych.
  • Sporadycznie spotyka się osoby odżywiające się jedynie kiełkami, taki sposób odżywiania nazywa się sprautarianizmem.
********
 • potrzebujesz poredy dietetyka
 • prowadzisz restarurację i chcesz rozszerzyć asortyment dań o diety rosline 
 • masz inny pomysl na wspólpracę
skonataktuj sie ze mną 
Serdecznie zapraszam i dziękuję za czytanie mojego bloga