sobota, 17 stycznia 2015

CZY REALIZUJECIE SWOJE POSTANOWIENIA ?

Temat postanowień aktualny jest zawsze, ale najbardziej aktualny na poczatku i na koncu roku, gdy planujemy nowy rok a pod koniec, gdy rozliczmy sie z tego, pod koniec roku i tak w kółko ....  Moze być to radosny czas doceniania postępów lub kręcenia sie w kółko, powtarzajac te same cele i postanowienia  

Aby przełamać tę niekończące sie pasmo, warto sie przyjrzeć czy moze cos robimy nie tak 

Kiedy minie już okres świąteczno - noworoczny, ludzie wracają do pracy, uczniowie do szkoły, niebawem zacznie  sie sesja u studentów, okres ferii w szkołach. Zazwyczaj wtedy podejmujemy obietnice, zadania, wyznaczamy cele. Oczywiście takie postanowienia wyznaczamy również pod wpływem innych okoliczności np. po przeczytaniu książki z dziedziny samorozwoju. 

Czy pamiętamy o celach i  postanowieniach noworocznych ? Ile osób od 1-go stycznia czy urodzin się odchudza, biega, uczy kilku języków..., no i oczywiście chce ograniczyć jedzenie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, a już po kilku dniach o tych deklaracjach zapomina? Co jest tego przyczyną, że tak szybko postanowienia noworoczne idą w niepamięć? A może to tylko taka tradycja?


Jakikolwiek cel by to nie był, by został zrealizowany, musi być to NASZ CEL - nie koleżanki, nie żony, szefa, mamy, taty i pani z telewizorka :),  nasz cel. Odpowiadając sobie na pytania "dlaczego", które odwołuje nas do przeszłości, pokazując przyczynę wsteczną i na pytanie "po co", które odsyła do przyszłości - co ja z tego, że się postaram będę mieć, dostaniemy odpowiedź, jak bardzo jest to ważne i możemy szacunkowo obliczyć, ile możemy (chcemy) zainwestować czasu, wysiłku, energii psychicznej i pieniędzy w osiągniecie celu.


Cel musi być zdefiniowany i osadzony w czasie, a jeśli jest to cel długofalowy, to powinien zostać podzielony na mniejsze, również zdefiniowane i zdeklarowane cele. Aby nasz umysł potraktował go poważnie, musi być też zapisany w formie czasu teraźniejszego, ale z datą wyznaczoną przez siebie: np " w lipcu JADĘ z rodziną na wspólne wakacje" Jeśli do tej pory każdy na wakacje jeździł oddzielnie, a z jakiegoś Tobie znanego powodu chcesz tym razem jechać wspólnie i wiesz dlaczego i po co tak ma być, musisz zaplanować, co ma się wydarzyć do tego czasu, by to miało nastąpić.


Jeśli Twoje postanowienie dotyczy odrzucenia mięsa lub innych pokarmów zwierzęcych, temat jest trochę bardziej złożony, bo dotyczy przestrajania potrzeb organizmu i odzwyczajania go od substancji, do których jest przyzwyczajony. U wielu przyszło to samoczynnie, u innych nagle, kolejni są do tego zmuszeni przez chorobę. W tym przypadku cel określamy "OD 1 MARCA  NIE JEM MIĘSA" Dlaczego wtedy? Dlatego, by dać sobie i swojemu organizmowi czas na przestawienie się, ale to też musi być zdefiniowane: od dziś gotuję zupy tylko na warzywach, od 1 lutego jem śniadanie i kolacje z warzywami bez wędlin, od 15 lutego mięsny obiad co trzeci dzień.


Jest to proste, jeśli rzetelnie odpowiesz na pytania "dlaczego" i "po co" i zdobędziesz się na rzetelność i uczciwość w stosunku do siebie i swoich postanowień. Sukces jest w zasięgu, nawet, gdyby realizacja wymagała drobnej korekty.


Możesz zastosować terapię wstrząsową i postanowić sobie, że od dziś nie jesz zwierząt, ale najpierw zdobądź na ten temat trochę wiedzy i nie zostawiaj się bez pomocy i wsparcia (sam internet nie wystarczy).


Zapisz sobie swoje cele w zeszycie lub w pliku na komputerze (chociaż naukowcy twierdzą, że nasz mózg nie bardzo poważnie traktuje to, co zapisane w formie elektronicznej) By nie była to zwykła pisanina, zaglądaj do tego pliku lub zeszytu, dopisuj komentarze, rób rysunki, mapy, ścieżki, korekty, dziel cel główny na zadania.... :), wyznacz sobie nagrodę za osiągnięcie celu głównego i mniejszych celów...  i cały czas odpowiadaj na pytania: dlaczego i po co to robisz.... Jest duże prawdopodobieństwo, że cel zostanie osiągnięty (y) , czego Wam i Sobie życzę :) :)


Wszystkich chętnych zapraszam na moje WARSZTATY ROZPOZNANIA I ZMIANY NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH 


Jeśli potrzebujesz 

 • Porady dietetyka w kwestii
  • diety wegetariańskiej i wegańskiej (również w ciąży i laktacji) 
  • nietolerancji pokarmowych 
  • zmiany nawyków 
  • oczyszczania i rewitalizacji organizmu 
  • potrzebujesz zdrowej nowoczesnej suplementacji opartej na tradycyjnych ziołowych recepturach 
 • organizujesz warsztaty, szkolenia i akcje promocyjne związane ze zdrowym stylem życia i dietą wegetariańską 
 • Prowadzisz restauracje lub bar i nie wiesz jak obsługiwać i co podać wegetarianom lub weganom 
Proszę, zapoznaj się z moją OFERTĄ 
Polub i odwiedzaj stronę stronę VegeDietetyka na facebooku