czwartek, 9 marca 2017

KTO MOŻE MIEĆ SKŁONNOŚCI DO TYCIA

O tym, że nieprawdą jest, jakoby każda osoba mająca mniejszą czy większą nadwagę objadała się niezdrowymi rzeczami pisałam wielokrotnie. Nawet zwróciłam uwagę na rosnącą dyskryminację osób z nadwaga. Problem jest o wiele bardziej złożony, bo przyczyn tycia poza obżarstwem jest wiele, a i samo obżarstwo jest często zaburzeniem odżywiania. O emocjonalnym podłożu jedzenia mówią moje autorskie warsztaty, na które serdecznie zapraszam. Pomagaja one rozpoznać emocje i nawyki niezdrowego i nadmiernego jedzenia i pomagają odnaleźć dogodną strategię radzenia sobie z danymi nawykami czy emocjami. Wszystko jest w naszej głowie, ale jest też bardzo indywidualne, chociaż podlega pewnym schematom. 

Inne przyczyny tycia poza przejadaniem się dla potrzeb moich artykułow podzielę sobie na:  
  • medyczne 
  • psychologiczne 
  • kulturowe i etniczne
  • niekonwencjonalne
Dziś napiszę z trochę z każdewj kategorii, od najbardziej niekonwencjonalnych, które możecie potraktować jako ciekawostkę. Przyznam jednak, że niemniej jednak wiele z tychtzw poglądów alternatywnych wchodzi w skład teorii naukowych. Być moze wyprzedzają one epokę lub nie są w głównym nurcie. Nie mozna ich jednak ignorować. 

Zacznijmy od typów konstytucyjnych Uczono mnie o nich wiele lat temu w Studium Masażu Leczniczego w Krakowie, która to szkoła była pierwszym z etapów mojej edukacji w zakresie ogólnie pojetego zdrowia ciała i ducha. 

Typy konstytucyjne określają nie tylko typ budowy ciała, ale też typ temperamentu i reakcji na bodźce. 
  • typ leptosomatyczny - wysoki, chudy z cienkim kośćcem i delikatną muskulaturą - obiekt westchnień wszystkich, marzenie, by wszyscy byli właśnie tacy. Jest zwykle ruchliwy, ale szybko się męczy, bywa wrażliwy na bodźce i delikatny. 
  • typ alletyczny - silna muskulatura, łatwa do ukrztałtowania, wytrzymałość, typ długodystansowca. Takie osoby mogą wyglądać na tęzsze, ale pokazując zgrabnie ukształtoane mięśnie wzbudzają podziw. Zbyt szczupłe są żylaste i nieestetyczne. 
  • Typ pykniczny inaczej pikniczny - nieduże wzrostem, korpulentne z podściółką tkanki tłuszczowej. Są pogodne ale wrażliwe emocjonalnie. Często mają okrągłą twarz, kręcone włosy i radosne spojrzenie, co przypomina trochę aniołka ze starych obrazów. 
O takich ludziach trochę z typu pyknicznego mawiano kiedyś, że są jowialne - od Jowisza, o którego wpływach na wygląd napiszę, gdy dotrę do astrologiicznych ciekawostek, Osoba jowialna zwykle jest ruchliwa, pogodna, dobrotliwa i lekka w poruszaniu sie, mimo swojej nadwagi. Obecnie mówi sie, że osoby z nadwagą są smutne, ocieżałe i zalęknione. Co wpływa na ten odbiór? Może uprzedzenia wobec tych ludzi sprawiają, że czują się gorszymi od innych. A może wpływ na psychikę owych ludzi mają składniki pokarmów, które również mają znaczenie i to one, np syrop glukozowo fruktozowy oraz wplywające na układ hormonalny bisfenole, przenikające do żywności z opakowań oraz inne hormonopodobne składniki np estrogeny mogą mieć niekorzystny wpływ na psychikę.

Co do typów etnicznych są grupy ludzi, którzy mają np rdzenni górale niską, przysadzista sylwetkę. W obecnych czasach przy przemieszczaniu sie ludzi często nie jest to zauważalne.

Szybciej tyją przekarmiane dzieci i tzw. dzieci "przywiązane do kaloryfera" czyli dzieci nadopiekuńczych rodziców, chowane pod kloszem, pilnowane i inwigilowane. Mają zaburzoną przestrzeń osobistą, a to sprzyja tyciu.

I tu jako ciekawostkę podam kilka danych astrologicznych, gdyż sztukę tę cenię sobie jako dowód wieloletniego zgłębiania i opisywania zależnosci pomiędzy człowiekiem, a kosmosem i utworzenia bardzo wiarygodnych i dogłębnych typologii nie tylko charakterologicznych ale również ujętych w odniesieniu do innych aspektów np zdrowie.

Skłonności do tycia ogólnie rzecz biorąc mają Byki, Raki i Strzelce, osoby z silnym Jowiszem, (to trzeba sprawdzić na podstawie dnia godziny i miejsca urodzenia u profesjonalonego astrologa). Niektóre osoby ze znaków wodnych mają sklonności do zatrzymywania wody w organizmie co przyczynia sie też do przybierania na wadze. 

Tyją też wcześniaki, których rodzicom kazano wyrównywać wagę dziecka do odpowiedniej wg, siatki centylowej na dany  wiek dziecka. To wielki błąd. Waga by się pewnie sama wyrównała, a tak dziecko nabiera apetytu pod wpływem przekarmiania i tyje potem całe życie. Wcześniak ma też zakodowany syndrom walki o przetrwanie, co zaniża poczucie bezpieczeństwa w dalszym życiu, a co za tym idzie daje skłonności do tycia.

Istnieją badania naukowe, które mówią, że ilość komórek tłuszczowych programuje sie w dzieciństwie. Potem te komórki kurczą sie lub pęcznieją, w zależności od stopnia wysycenia tłuszczem.

Tycie związane jest z wieloma chorobami lub przyjmowaniem niektórych leków, Napiszę o tym oddzielny artykuł.

Oddzielny artykuł napiszę niebawem na temat programów mentalnych, emocji i przekonań sprzyjających tyciu. Na moich warsztatach zmiany nawyków żywieniowych są specjalne ćwiczenia służące do rozpoznania emocji i programów oraz nauka radzenia sobie  z nimi. Nic się oczywiście samo nie dzieje, wymaga pracy i uważności, Myślę, że bez tej pracy nad programami i przekonaniami nie ma sensu rozpoczynać żadnego odchudzania, bo efekt będzie którkotrwały. Zwykle nosimy na grzbiecie kilogramy lęku, żalu, ciężaru spraw swoich i cudzych, braku poczucia bezpieczeństwa itp. Otaczamy się oponką tłuszczu jak buforem obronnym, bo przecież duże jest silne. Nasza podświadomosć i archetypy robią nam wiele takich "prezentów".

*********
Jestem psychodietetykiem, z doświadczeniem pracy z ludzmi Zapraszam do korzystania z moich porad i współpracy. 


Zapraszam :)