piątek, 23 stycznia 2015

4U

Biorąc pod uwagę ogólną modę na język określany nazwą "ponglish" łączący polski z angielskim, można by mieć wrażenie, że tytuł dzisiejszego felietonu brzmi "for You" , a to nie do końca jest prawda. Owszem wszystko, co piszę jest "for You" czyli dla Ciebie, dla każdego, kto zechce to przeczytać :) 

Zatem do rzeczy.... Tajemnicze 4U to zasada 4U Bergera. Wynalazcą owej reguły nie jest doktorek z kliniki dla celebrytów, mieszczącej się na wyspie pod palmami, tylko prof.dr.hab. Stanisław Berger, biochemik, fizjolog żywienia, jeden z założycieli Katedry Technologii i Higieny Żywienia Człowieka SGGW w Warszawie. 

Tak naprawdę jest 6U, ale 4 dotyczą odżywiania, pozostałe dwa - stylu życia. 

Są to: 
  • uregulowanie
  • umiarkowanie
  • urozmaicenie
  • unikanie 
dodatkowo 
  • uprawianie sportu 
  • uśmiech 

UREGULOWANIE polega na spożywaniu posiłków w regularnych odstępach  i o określonych porach. Ogólne zasady odżywiania zalecają 3 główne + dwie przekąski: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Dobrze by było NIE PODJADAĆ POMIĘDZY NIMI, bo zaburza to procesy trawienia. Wyobraź sobie, że możesz dorzucić do piorącego się prania kolejną brudną koszulkę czy co innego :) a potem szybko program wylewa wodę i wszystko co znajduje sie w pralce pozostało niedoprane, ale pralka przechodzi do płukania. Podobnie w naszym przewodzie pokarmowym, gdy co chwilę wrzucasz w siebie kolejne smakołyki żołądek nie do końca wie, czym ma się zająć, a potem nie rozłożone do końca fragmenty pożywienia muszą iść dalej... Oczywiście jest to przenośnia i organizm jest w tym procesie dokładniejszy, ale pewną analogię można odnieść dla obrazowego zachęcenia ciebie do robienia przerw między posiłkami i regularnego odżywiania się. Twój przewód pokarmowy przy regularnym odżywianiu jest przygotowany do przyjęcia pożywienia, produkuje enzymy i wysyła sygnały, że jest gotowy do pracy. 

UMIARKOWANIE to tradycyjne "żp" lub"jp" czyli jedz połowę. jeśli posiłki spożywasz regularne, nie masz potrzeby zjadania DUŻEJ ilości jedzenia. Już tradycyjne zasady savoir vivre mówiły o wstawaniu od stołu z lekkim niedosytem. 

UROZMAICENIE pozwoli na dostarczenie organizmowi wielu składników odżywczych, witamin i minerałów. Jest wiele teorii na łączenie lub niełączenie produktów, ale nie ma żadnej sensownej teorii na jedzenie w kółko tego samego. Zatem poszerzaj swoje menu o nowe potrawy, próbuj nowe produkty i smaki, uprawiaj kuchnię kreatywną.  Zawsze jednak obserwuj swoje samopoczucie po zjedzeniu posiłku, bo niekorzystna reakcja może pojawić sie nie tylko po spożyciu nowego pokarmu, ale po jedzeniu ciągle tego samego. Twoje odczucia są dobrym cenzorem twojej diety, pod warunkiem, że jesteś ze sobą szczery(a) :) 

UNIKANIE to udręka dietetyków i lekarzy, bo tak trudno jest wytłumaczyć ludziom, że to co zdrowe nie musi być niesmaczne, więc można, a nawet warto odrzucić wiele szkodliwych pokarmów i napojów lub chociażby zmniejszyć ich ilość. Każdy kto czyta ten tekst bez problemu wyrecytuje te najważniejsze (cukier, sól, biała mąka, produkty wysoko przetworzone), a nawet wymieni swoją listę osobistą owych produktów, a także postanowi unikać tych, których zjada lub wypija zbyt dużo. Nie byłabym sobą, gdybym nie dodała, że produktem, którego należy unikać jest mięso i jego przetwory. Jakie są tego przyczyny, napiszę wkrótce. 

UPRAWIANIE SPORTU - ruch towarzyszył człowiekowi od zawsze. Obecnie tworzy sie sztuczne formy aktywności, by ściągnąć człowieka z kanapy, wyciągnąć na świeże powietrze, sprawić, by używał jak największej ilości mięśni. Ruch stymuluje metabolizm, dotlenia, poprawia krążenie, odstresowuje. Każdy powinien wybrać formę ruchu odpowiednią do swojego temperamentu, wieku, upodobań, sposobu pracy, stanu zdrowia.... i tych czynników, które są dla niego ważne. 

UŚMIECH to najlepszy środek profilaktyczno - leczniczy, który na dodatek nic nie kosztuje. Nauczenie się jego instrukcji obsługi wymaga zdobycia umiejętności dostrzegania piękna i dobra wokół siebie, zachowania dystansu do wielu sytuacji i dbania o higienę psychiczną. W dzisiejszym świecie nie jest to łatwe, dlatego pozyskanie tych zasobów jest coraz bardziej cenne i ważne. Piszę o nich często w dziale "UMYSŁ I DUCH". Jestem psychodietetykiem i temat zależności między ciałem, umysłem i duchem od lat mnie fascynuje :)  

Jeśli potrzebujesz pomocy w zbilansowaniu diety proszę o kontakt przez formularz kontaktowy