poniedziałek, 2 lutego 2015

KOMU JADŁOSPIS, KOMU PLAN ŻYWIENIOWY

Kiedy pacjent przychodzi do lekarza zwykle dostaje antybiotyk lub inny silny lek. Lekarz zakłada, że ów pacjent okres chałupnictwa medycznego ma już za sobą i nie podziałały żadne ziółka, nalewki i inne specyfiki. Czasem bywa też odwrotnie, że gdy leki zawodzą na pomoc przychodzą suplementy i zmiana diety. Pacjent/klient pojawia się u dietetyka, gdy dotrze do niego, że jego stan zdrowia jest zależny od jego sposobu odżywiania. Potocznie uważa się, że dietetyk jedynie odchudza i straszy klienta  kaloriami.

Bez względu na to, czy jest to porada w gabinecie czy online pacjent/klient powinien się do niej przygotować, by odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących zdrowia, stylu życia i sposobu odżywiania. Dobrze by było mieć spisane lub pamiętać, co, kiedy i ile się zjadło w ciągu ostatnich kilku dni. Może być też spisany tydzień. Ważne jest zaznaczenie dni roboczych i świątecznych. Jeśli osoba chce schudnąć musi znać jakieś mierzalne wartości antropometryczne: wzrost, wagę (podstawa do obliczenia BMI) oraz obwodów ciała, szczególnie pasa i bioder, ale nie tylko. Jeśli są dolegliwości, trzeba umieć je opisać, kiedy i po jakich pokarmach występują. Potrzebny jest również komplet badań lekarskich, zwłaszcza podstawowych badań krwi. Coraz częściej używane są dodatkowo analizatory ciała, mikroskopy, skanery biorezonansowe, itp 


Czasem wystarczy jedna rozmowa, a czasem potrzebna długa terapia, szczególnie w dietetyce klinicznej i w zwalczaniu dużej otyłości pacjent/klient nie powinien zostać sam.

Pisałam już o zasadach 4U, którymi powinna charakteryzować się zbilansowana dieta. Powinna dostarczać odpowiedniej ilości składników mineralnych, witamin i odpowiednie proporcje pomiędzy białkiem, węglowodanami i tłuszczem.


Dieta wegetariańska jest w pewnym sensie dietą eliminacyjną z tym, że stosowaną z wyboru, a nie na zlecenie lekarza. Wymaga ona zastąpienia jednych produktów drugimi. Organizm uczy sie pozyskiwać składniki odżywcze w nowy sposób. Porada przyda się jest na początku drogi i również w przypadku wystąpienia nietolerancji i niedoborów oraz w przypadku wegetarianek spodziewających się potomstwa i ich dzieci oraz dzieci, które nie chcą jeść mięsa.


Plan żywieniowy daje się osobie o mniejszych dolegliwościach, większej świadomości, wiedzy i pozwala jej na pewną dowolność w odżywianiu.


Jadłospis potrzebny jest przy ścisłych zaleceniach żywieniowych: odchudzaniu, diecie eliminacyjnej i leczniczej. Zawiera dokładne godziny posiłków, przepisy potraw i wielkość ich porcji.


Druga konsultacja jest potrzebna po ustalonym czasie, by sprawdzić efekty wspólnych działań i zmodyfikować strategie

To klient/pacjent musi mieć potrzebę i motywację zmiany nawyków żywieniowych, bo to jego zdrowiu one służą. Im bardziej sztuczny będzie to rygor, tym bardziej będzie tęsknił za "normalnym" jedzeniem. Słowo "dieta" kojarzy się z systemem nakazów i zakazów i przekonaniem, że jedzenie ma być bezkształtne, bezsmakowe i w minimalnych ilościach. To sprawia, że efekt jest odwrotny do zamierzonego i każdy dobry dietetyk o tym wie. Nie chcąc narazić klienta/pacjenta na niekończący sie efekt jojo, próbuje w nim zasiać ziarno potrzeby zdrowego i zbilansowanego odżywiania.

Dieta wegetariańska jest dietą z wyboru, zatem nie wywoła buntu, chociaż by naprawdę sprzyjała naszego zdrowiu też musi podlegać prawidłom.


O pewnych zakazach i nakazach diety wegetariańskiej napiszę niebawem.


Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady skontaktuj sie ze mną poprzez formularz kontaktowy.