Bez względu na to, czy jest to porada w gabinecie czy online pacjent/klient powinien się do niej przygotować, by odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących zdrowia, stylu życia i sposobu odżywiania. Dobrze by było mieć spisane lub pamiętać, co, kiedy i ile się zjadło w ciągu ostatnich kilku dni. Może być też spisany tydzień. Ważne jest zaznaczenie dni roboczych i świątecznych. Jeśli osoba chce schudnąć musi znać jakieś mierzalne wartości antropometryczne: wzrost, wagę (podstawa do obliczenia BMI) oraz obwodów ciała, szczególnie pasa i bioder, ale nie tylko. Jeśli są dolegliwości, trzeba umieć je opisać, kiedy i po jakich pokarmach występują. Potrzebny jest również komplet badań lekarskich, zwłaszcza podstawowych badań krwi. Coraz częściej używane są dodatkowo analizatory ciała, mikroskopy, skanery biorezonansowe, itp
Czasem wystarczy jedna rozmowa, a czasem potrzebna długa terapia, szczególnie w dietetyce klinicznej i w zwalczaniu dużej otyłości pacjent/klient nie powinien zostać sam.
Pisałam już o zasadach 4U, którymi powinna charakteryzować się zbilansowana dieta. Powinna dostarczać odpowiedniej ilości składników mineralnych, witamin i odpowiednie proporcje pomiędzy białkiem, węglowodanami i tłuszczem.
Dieta wegetariańska jest w pewnym sensie dietą eliminacyjną z tym, że stosowaną z wyboru, a nie na zlecenie lekarza. Wymaga ona zastąpienia jednych produktów drugimi. Organizm uczy sie pozyskiwać składniki odżywcze w nowy sposób. Porada przyda się jest na początku drogi i również w przypadku wystąpienia nietolerancji i niedoborów oraz w przypadku wegetarianek spodziewających się potomstwa i ich dzieci oraz dzieci, które nie chcą jeść mięsa.
Plan żywieniowy daje się osobie o mniejszych dolegliwościach, większej świadomości, wiedzy i pozwala jej na pewną dowolność w odżywianiu.
Jadłospis potrzebny jest przy ścisłych zaleceniach żywieniowych: odchudzaniu, diecie eliminacyjnej i leczniczej. Zawiera dokładne godziny posiłków, przepisy potraw i wielkość ich porcji.
Druga konsultacja jest potrzebna po ustalonym czasie, by sprawdzić efekty wspólnych działań i zmodyfikować strategie
To klient/pacjent musi mieć potrzebę i motywację zmiany nawyków żywieniowych, bo to jego zdrowiu one służą. Im bardziej sztuczny będzie to rygor, tym bardziej będzie tęsknił za "normalnym" jedzeniem. Słowo "dieta" kojarzy się z systemem nakazów i zakazów i przekonaniem, że jedzenie ma być bezkształtne, bezsmakowe i w minimalnych ilościach. To sprawia, że efekt jest odwrotny do zamierzonego i każdy dobry dietetyk o tym wie. Nie chcąc narazić klienta/pacjenta na niekończący sie efekt jojo, próbuje w nim zasiać ziarno potrzeby zdrowego i zbilansowanego odżywiania.
Dieta wegetariańska jest dietą z wyboru, zatem nie wywoła buntu, chociaż by naprawdę sprzyjała naszego zdrowiu też musi podlegać prawidłom.
O pewnych zakazach i nakazach diety wegetariańskiej napiszę niebawem.
Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady skontaktuj sie ze mną poprzez formularz kontaktowy.