sobota, 21 lutego 2015

DLACZEGO NALEŻY PIĆ DOBRĄ WODĘ?

Długowiecznością najczęściej cieszą sie ludzie z krajów, gdzie pożywienie jest naturalne, bogate  w minerały, a woda, którą piją podobna jest do płynu międzykomórkowego organizmu, 

"Zwykła" miejska woda tzw. krajów wysoko rozwiniętych swoimi fizycznymi i chemicznymi parametrami zwykle bardzo różni się od wody, której potrzebujemy i która znajduje się wewnątrz ciała. 

Gdzie się znajduje i co robi woda w organizmie człowieka?

Przy urodzeniu ciało dziecka to około 90% płynów, w  wieku dojrzałym to 75 -80%, a z wiekiem jej ilość spada to 60-70%.
Wynika z tego, że proces starzenia powiązany jest z „wysychaniem” organizmu.

Przy założeniu, że waga człowieka to 80 kg. płynów ogólnie znajduje się w organizmie około 64 kg, w tym jest ok 8 kg krwi i ok 8 kg limfy (chłonki). Jeśli od 64 kg odjąć te 16 kg, to zostanie 48 kg wody, która znajduje się w komórkach i w przestrzeni międzykomórkowej organizmu. Należy pamiętać, że bardzo ważna dla gospodarki wodą w ciele jest tzw. pompa sodowo-potasowa. To ona reguluje przepływ płynów pomiędzy przestrzenią wewnątrz i zewnątrzkomórkową.


Jakie funkcje pełni woda w organizmie?
 • Wpływa na właściwości fizyczne komórek, ich objętość i elastyczność
 • Jest uczestnikiem wielu reakcji chemicznych w ustroju, co wpływa na przyswajanie i metabolizm.
 • Jest rozpuszczalnikiem i nośnikiem wielu substancji.
 • Substancje odżywcze i tlen zanim dostaną się do krwi, przechodzą przez płyn międzykomórkowy i dopiero potem mogą być wykorzystane przez komórkę
Paradoksalnie płyn międzykomórkowy jest dla komórek miejscem z którego może on pobrać substancje odżywcze, ale i oddać zbędne odpady, a układ limfatyczny spełnia rolę systemu kanalizacyjnego. Na sprawność układu limfatycznego wpływa praca mięśni czyli ruch. Obrzęki częściej zdarzają się osobom tkwiącym długo w jednej pozycji: siedzącej, leżącej czy stojącej. Dlatego odpowiednio dobrany i dawkowany ruch ma ogromnie duże znaczenie w zapobieganiu obrzękom. Jeśli natomiast limfa jest gęsta, mało aktywna spowolni się proces jej oczyszczania utrudniając dostęp substancji odżywczych do komórki i zaczną przeważać procesy zastojowe, które prowadzą do namnażania się drobnoustrojów i patogenów.  

Aby substancje odżywcze mogły przejść przez membramę komórkową do komórki, a złogi toksyczne z niej wyjść – organizm powinien zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody, którą pijemy. Tracimy tę zdolność z wiekiem lub z powodu różnych przyczyn i wtedy woda z trudem trafia do komórki z uwagi m.in. na gęsty płyn. międzykomórkowy. Organizm zanieczyszcza się. Dlatego każdą kurację prozdrowotną warto zacząć lub wspomagać odpowiednim nawadnianiem  Warto też zatroszczyć się o jakość wody do picia i w odpowiedni sposób ją dawkować.

Warto zwrócić uwagę na mechanizmy organizmu, na które ma wpływ odpowiednia gospodarka wodą.

Kiedy w nerkach nagromadzi się dużo zanieczyszczeń – w organizmie podnosi się ciśnienie, po to, żeby „przepchać” jak najwięcej zanieczyszczeń. Zapychają się filtry nerek, organizm z całych sił stara się pozbyć toksyn, Zamiast stosować od razu leki na nadciśnienie (o ile zmiany ciśnienia są niewielkie)  lepiej jest spróbować nawodnić organizm.

Zbyt mała ilość wody powoduje też, że  zanieczyszczenia zostają, wewnątrz ciała I wówczas organizm próbuje wydalić je w inny sposób: przez skórę, płuca, system organów trawienia (wydalniczy) i w efekcie możemy mieć wysypkę skórną czy nadmierne wydzielanie flegmy. Zawsze warto zacząć od odpowiedniego nawodnienia organizmu i zweryfikowania diety lub wspomagać w ten sposób inne terapie. 


Brak odpowiedniej ilości wody utrudnia też organizmowi walkę z tzw. wolnymi rodnikami. Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, tworzące się pod wpływem niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego np. zła dieta, smog lub stres, a także w wyniku naturalnych procesów biologicznych. Ze zwiększeniem ilości wolnych rodników powiązany jest rozwój różnego rodzaju zakłóceń w procesach naszego zdrowia. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki,  przy czym antyoksydant sam staje się wolnym rodnikiem, bo oddaje jeden swój elektron a potem potrzebuje go uzupełnić. Dlatego potrzebujemy antyoksydantów, do których zaliczamy pokarmy bogate w witaminy A,E i C oraz flawonoidy lub suplementów, By one prawodawco zostały przyswojone potrzebna jest indywidualnie dobrana porcja dobrej jakości wody.


Woda przyspiesza procesy wydalnicze, przeciwdziała zaparciom i ułatwia wypróżnianie, co sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Dodatkowo wypełnia żołądek i zmniejsza uczucie głodu. 

Odpowiednia woda i jej skład mineralny sprzyja równowadze kwasowo-zasadowej i w ten sposób przeciwdziała miażdżycy, wywołującej m.in. niedotlenienie całego organizmu, co grozi zawałem i udarem, procesami zapalnymi sprzyjającymi powstawanie złogów, kamieni, zmian zapalnych w tkankach itp. Płyny ustrojowe powinny być lekko zasadowe i mieć pH 7.35-7.45 Spadek pH poniżej 7 może spowodować śmierć człowieka. Jedną z podstawowych czynności ratowniczych w przypadku utraty przytomności jest nawodnienie organizmu. I dostarczenie elektrolitów odkwaszających go.

Zjawisko pamięci wody zostało udowodnione naukowo przez japońskiego naukowca Masaru Emoto. Woda kumuluje w sobie czynniki środowiskowe takie jak: smog elektroniczny, dźwięki muzyki, a nawet emocje ludzi, którzy się z nią stykają. Jeśli nasze ciało składa się w tak ogromnej części z wody, proces ten przebiega również i w naszych komórkach i w mniejszy lub większy sposób wpływa na jakość naszego zdrowia i życia. Film o jego odkryciu znajduje się w zakładce „Naukowo”.

Ważne rady
 • Należy pić 30 ml na kg masy ciała, co daje od 1.5 do nawet ponad 3 l dziennie.
 • Najlepiej jeśli jest to dobrej jakości woda pita w temperaturze ciała
 • Pić należy 1 szklankę wody po przebudzeniu i przed zaśnięciem
 • W ciągu dnia rozdzielić sobie potrzebną ilość wody na małe, pite regularnie porcje. 
 • Proponuję pić co godzinę nie więcej niż 100-125 ml (pół szklanki) na raz. 
 • Pijemy powoli, małymi łykami 
 • Inne płyny (zupa, herbata) raczej nie zastąpią wody, ale mogą być pewną częścią należnego nawodnienia.
 • Kawy nie liczymy, a nawet do 1 filiżanki kawy dodajemy 1 szklankę wody
 • Osobiście nie polecam wód z plastikowych butelek, zwłaszcza tych, stojących w niekorzystnych warunkach np. na słońcu 
 • Można dodać kilka kropel soku wyciśniętego z cytryny, ale nie powinno się za każdym razem jej zbyt mocno zakwaszać.
 • Pewna część wody może stanowić tzw. woda strukturalna (zamrożona i odmrożona)
Możesz też przeczytać.
 • W ZAKŁADCE "CORAL CLUB" obejrzysz wykłady na temat wspomagania zdrowia i działania produktów z firmy Coral-Club przede wszystkim doskonały produkt CORAL MINE, ze zmikronizowanego piasku koralowego, który przemieni zwykłą wodę z kranu w żywą wodę o odpowiednim dla zdrowia człowieka napięciu powierzchniowym i pH. 
 • dla zainteresowanych wodą coral-mine od razu podaję link do BEZPŁATNEJ rejestracji DO KLUBU CORAL- CLUB. kliknij w link, uzupełnij dane, otraymasz na maila wiadomość, poteierdź adres, otrzymasz unikalny nr klubowy na który już od razu w sklepie możesz zamawiać wybrane produkty, gdziekolwiek jesteś, bo coral club działa w wielu krajach.  
***********
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy dietetyka zapoznaj sie z moją OFERTA. Zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy 
*************** Artykuł napisałam na podstawie własnych notatek ze studiów i szkoleń oraz z materiałów szkoleniowych Coral-Club.